Future Light Source 2018

from Sunday, 4 March 2018 (16:00) to Friday, 9 March 2018 (12:30)
Hotel Equatorial Shanghai

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
4 Mar 2018
5 Mar 2018
6 Mar 2018
7 Mar 2018
8 Mar 2018
9 Mar 2018
AM
09:00
Plenary-A - Yong Ho Chin (KEK) (until 10:30) (Imperial Hall)
09:00 Opening Welcome - Zhentang Zhao (SINAP)   (Imperial Hall)
09:30 Latest developments in X-ray FELs and future perspectives - Winfried Decking (DESY)   (Imperial Hall)
10:00 Review of schemes for improved peak power and coherence in X-ray FELs - Eduard Prat (PSI)   (Imperial Hall)
10:30 --- Coffee Break ---
11:00
Plenary-B - Prof. Richard Walker (Diamond) (until 12:30) (Imperial Hall)
11:00 Trends and challenges in the future storage ring light sources - Hitoshi Tanaka (Spring-8)   (Imperial Hall)
11:30 Round beam related challenges in storage ring light sources - Peter Kuske (HZB)   (Imperial Hall)
12:00 Review of new developments in superconducting undulator technology - Joel Fuerst (ANL)   (Imperial Hall)
09:00
WG-B - Michael Borland (ANL) (until 10:30) ()
09:00 Survey of injection schemes for next-generation light source rings - Zhe Duan (IHEP)   ()
09:30 Compensation of transient rf voltage in a double RF system using a kicker cavity - Naoto Yamamoto (KEK)   ()
10:00 Injection Transient Observation via Bunch-by-Bunch Beam Size Measurement System - Hanjiao Chen (SINAP)   ()
10:20 Discussion   ()
09:00
WG-C - Chunguang Jing (Euclidtechlabs) (until 10:30) ()
09:00 Progress on laser plasma electron acceleration - Ulrich Schramm (HZDR)   ()
09:30 A Conceptual Design of a Compact Wakefield Accelerator for a High Repetition Rate Multi User X-ray Free-Electron Laser Facility - John Power (ANL)   ()
10:00 The SPARC lab activity and Eupraxia European program - Massimo Ferrario (LNF INFN)   ()
10:30 --- Coffee Break ---
11:00
WG-B - Qing Qin (IHEP) (until 12:30) (Imperial Hall I)
11:00 Future Synchrotron Light Source in Thailand - Thakonwat Chanwattana (SLRI)   (Imperial Hall I)
11:20 Multi-bend lattice analysis towards a diffraction limited ring based light source - Emanuel Karantzoulis (ELETTRA)   (Imperial Hall I)
11:40 Modeling Ion Effects for the APS-U - Joseph Calvey (ANL)   (Imperial Hall I)
12:00 Ion Instability in the HEPS Storage Ring - Saike Tian (IHEP)   (Imperial Hall I)
12:20 Discussion   (Imperial Hall I)
11:00
WG-C - Couprie Marie-Emmanuelle (SOLEIL) (until 12:30) (Imperial Hall III)
11:00 Undulator Radiation After Coxinel Transport Line With a Laser Plasma Acceleration Source - Amin Ghaith (SOLEIL)   (Imperial Hall III)
11:30 LWFA-driven free electron laser for ELI-Beamlines - Alexander Molodozhentsev (ELI)   (Imperial Hall III)
11:50 Progress and Roadmap of the Laser driven plasma wakefield acceleration for FEL application at BELLA - Jeroen van Tilborg (LBNL)   (Imperial Hall III)
12:10 Discussion   (Imperial Hall III)
09:00
Plenary-C - Hans-Heinrich Braun (PSI) (until 10:30) ()
09:00 Status and prospects for plasma accelerator based light sources - Wei Lu (Tsinghua Univ.)   ()
09:30 Dielectric accelerators and other non-plasma accelerators based compact light sources - R. Joel England (SLAC)   ()
10:00 Attosecond timing - Franz Kaertner (DESY)   ()
10:30 --- Coffee Break ---
11:00
WG-C - Heishun Zen (Kyoto Univ.) (until 12:30) ()
11:00 CEP stabilized few cycle MIR-FEL for Driving High Repetition Rate (>10 MHz) attosecond X-ray Source based on HHG - Ryoichi Hajima (QST)   ()
11:30 High-Efficient XFELO Based on Optical Resonator with Self-Modulated Q-Factor - Chunguang Jing (Euclidtechlabs)   ()
11:50 Theoretical studies on XFELO - Kai Li (SINAP)   ()
12:10 Discussion   ()
11:00
WG-D - Joachim Pflueger (DESY) (until 12:30) ()
11:00 Variable High Gradient Permanent Magnet Quadrupoles - Amin Ghaith (SOLEIL)   ()
11:30 Design study of the high gradient magnets for a future - Alexey Vorozhtsov (MAX-IV)   ()
12:00 Analysis of Electron Trajectories in Harmonic Undulator with SCILAB's model based design codes/Harmonic Undulator Radiation with Dual Non-Periodic Magnetic Components - Hussain Jeevakhan (Bhopal)   ()
09:00
WG-A - Tor Raubenheimer (SLAC) (until 10:30) ()
09:00 Fast simulation code including collective effects - Martin Dohlus (DESY)   ()
09:30 Eliminating the microbunching-instability-induced sideband in a soft x-ray self-seeding free-electron laser - Kaiqing Zhang (SINAP)   ()
09:50 GPT-CSR: a new simulation code for CSR effects - Bas van der Geer (Pulsar Physics, Eindhoven)   ()
10:10 A Staged, Multi-User X-Ray Free Electron Laser & Nuclear Physics Facility based on a Multi-Pass Recirculating Superconducting CW Linac - Peter Williams (STFC/DL/ASTe)   ()
09:00
WG-C - Heishun Zen (Kyoto Univ.) (until 10:30) ()
09:00 Compact Arc Compressor for FEL-Driven Compton Light Source and ERL-Driven UV FEL - Simone Di Mitri (ELETTRA)   ()
09:30 Inverse Free-Electron-Laser based Inverse Compton Scattering: an All-Optical 5th Generation Light Source - James Rosenzweig (UCLA)   ()
10:00 Current Status and Perspectives of ERL-based Compton Sources - Ryoichi Hajima (QST)   ()
10:20 Discussion   ()
10:30 --- Coffee Break ---
11:00
WG-A - Winfried Decking (DESY) (until 12:30) ()
11:00 Results from the diamond grating multiplexing study at LCLS (January) to feed 3 experiments  simultaneously - Aymeric Robert (SLAC)   ()
11:30 Two-bunch operation with ns temporal separation at FERMI - Giuseppe Penco (ELETTRA)   ()
12:00 Optimizing of electron beam distribution at European XFEL and FLASH (could be an overview) - Bart Faatz (DESY)   ()
12:20 Discussion   ()
11:00
WG-C - Chunguang Jing (Euclidtechlabs) (until 12:30) ()
11:00 Ultra-short Period High Field Undultators for Compact Light Sources - Toshiteru Kii (Kyoto Univ.)   ()
11:30 Beam driven plasma wakefield acceleration for FEL - Mark Hogan (SLAC)   ()
12:00 Beam-driven short wavelength undulator - Chunguang Jing (Euclidtechlabs)   ()
12:20 Discussion   ()
09:00
WG Summary - Prof. Zhentang Zhao (Shanghai Institute of Applied Physics, CAS) (until 10:30) ()
09:00 WG-D Summary   ()
09:30 WG-A Summary   ()
10:00 WG-B Summary   ()
10:30 --- Coffee Break ---
11:00
WG Summary and Closing - Prof. Zhentang Zhao (Shanghai Institute of Applied Physics, CAS) (until 12:00) ()
11:00 WG-C Summary   ()
11:30 Closing   ()
PM
16:00
Registration (until 18:00) ()
18:00
Reception (until 20:00) ()
12:30 --- Lunch Break ---
14:00
WG-A - Winfried Decking (DESY) (until 15:30) ()
14:00 The Shanghai Hard X-ray Free Electron Laser Project - Wang Dong (SINAP)   ()
14:30 Progress on the LCLS-II and the High Energy Upgrade of LCLS-II - Tor Raubenheimer (SLAC)   ()
15:00 PAL-XFEL and its time-resolved experiment with sub-20-fs timing jitter - Chang-Ki Min (PAL)   ()
14:00
WG-B - Qing Qin (IHEP) (until 15:30) ()
14:00 Lattice design for the PETRA-4 towards a diffraction limited storage ring - Ilya Agapov (DESY)   ()
14:30 Overview of the APS-U project - Michael Borland (ANL)   ()
15:00 Current and Future of Storage Ring Based Light Sources in KEK - Nao Higashi (KEK)   ()
15:20 Discussion   ()
15:30 --- Coffee Break ---
16:00
WB-B - Michael Borland (ANL) (until 18:00) (Imperial Hall III)
16:00 Accelerator physics studies for the High Energy Photon Source (HEPS) in Beijing - Yi Jiao (IHEP)   (Imperial Hall III)
16:30 Status of construction for ESRF EBS - Thomas Perron (ESRF)   (Imperial Hall III)
17:00 Baseline lattice for the upgrade of SOLEIL - Alexandre Loulergue (SOLEIL)   (Imperial Hall III)
17:30 Study of Multi-Bend Achromat Lattices for the HALS Diffraction-Limited Storage Ring - Zhenghe Bai (USTC)   (Imperial Hall III)
17:50 Discussion   (Imperial Hall III)
16:00
WG-A - Luca Giannessi (Elettra) (until 18:00) (Imperial Hall I)
16:00 Report on an ICFA BD mini-workshop: Daniel Ratner - Daniel Ratner (SLAC)   (Imperial Hall I)
16:30 Automated Optimization of Machine Parameters at the European XFEL - Lars Fröhlich (DESY)   (Imperial Hall I)
17:00 The Feasibility of Neuron Network-Based Beam-Based Alignment - Li Zeng (SINAP)   (Imperial Hall I)
17:20 FEL optimization through BBA with undulator spectrum analysis and undulator optics matching - Haeryong Yang (PAL)   (Imperial Hall I)
17:40 Discussion   (Imperial Hall I)
12:30 --- Lunch Break ---
14:00
WG-A - Tor Raubenheimer (SLAC) (until 15:30) ()
14:00 Generation of atto-second FELS - James MacArthur (SLAC)   ()
14:30 Ultrashort pulse generation and superradiance in FELs - Xi Yang (BNL)   ()
14:50 Free-Electron Laser R&D in the UK - steps towards a national X-FEL facility - Neil Thompson (STFC/DL/ASTeC)   ()
15:10 Discussion   ()
14:00
WG-D - Yongbin Leng (SINAP) (until 15:30) (Imperial Hall I)
14:00 Comparative study of RF BPM performance via beam measurements at NSLS-II - Danny Padrazo (BNL)   (Imperial Hall I)
14:30 A Study on the Improved Cavity Bunch Length Monitor for FEL - Qian Wang (USTC)   (Imperial Hall I)
15:00 The development and applications of the Digital BPM signal processor at SINAP - Longwei Lai (SSRF)   (Imperial Hall I)
15:20 Discussion   (Imperial Hall I)
15:30 --- Coffee Break ---
16:00
WG-A - Luca Giannessi (Elettra) (until 18:00) ()
16:00 EEHG experiment at FERMI - Enrico Allaria (ELETTRA)   ()
16:30 An X-Ray FEL Oscillator for Novel Sciences - Kwang-Je Kim (ANL)   ()
17:00 Harmonic lasing in XFELs: theory and experiment - Evgeny Schneidmiller (DESY)   ()
17:20 Simulations and performance study of an optimized longitudinal phase space for the hard X-ray self-seeding at the European XFEL - Shan Liu (DESY)   ()
17:40 Discussion   ()
16:00
WG-D - Yongbin Leng (SINAP) (until 18:00) (Imperial Hall I)
16:00 Next generation X-ray Beam Position Monitors - Bingxin Yang (ANL)   (Imperial Hall I)
16:30 Emittance measurements on future ring light sources - Ake Andersson (MAX-IV)   (Imperial Hall I)
17:00 Turn-by-Turn Measurements for Systematic Investigations of the Micro-Bunching Instability - Johannes Steinmann (KIT)   (Imperial Hall I)
17:30 The design of HEPS vacuum chambers - Ping He (IHEP)   (Imperial Hall I)
17:50 Discussion   (Imperial Hall I)
12:30 --- Lunch Break ---
14:00
WG-C - Couprie Marie-Emmanuelle (SOLEIL) (until 15:30) (Imperial Hall I)
14:00 The CompactLight Project: towards compact accelerators and beyond - Gerardo D'Auria (ELETTRA)   (Imperial Hall I)
14:30 CompactLight Design Study - Andrea Latina (CERN)   (Imperial Hall I)
15:00 Design of a Very Large Acceptance Compact Storage Ring - Alexander Papash (KIT)   (Imperial Hall I)
15:20 Discussion   (Imperial Hall I)
14:00
WG-D - John Byrd (ANL) (until 15:30) (Imperial Hall III)
14:00 Fast Injection kicker and pulser development for ALS-U - Will Waldron (LBNL)   (Imperial Hall III)
14:30 High Power RF Solid State Amplifiers for Accelerators and Storage Rings - Jorn Jacob (ESRF)   (Imperial Hall III)
15:00 RF System for the Storage Ring and Linac of the Future Synchrotron Light Facility in Thailand - Nawin Juntong (SLRI)   (Imperial Hall III)
15:20 Discussion   (Imperial Hall III)
15:30 --- Coffee Break ---
16:00
Poster Session (until 18:00) ()
12:30 --- Lunch Break ---
14:00
WG-B - Qing Qin (IHEP) (until 15:30) (Imperial Hall I)
14:00 Survey of collective effects in next-generation light source rings - Ryutaro Nagaoka (SOLEIL)   (Imperial Hall I)
14:30 Impedance Evaluation of the PF In-Vacuum Undulator: Theory, Simulation, and Experiment - Olga Tanaka (KEK)   (Imperial Hall I)
15:00 Theory of longitudinal multibunch instabilities including a higher-harmonic (bunch-lengthening) cavity - Ryan Lindberg (ANL)   (Imperial Hall I)
15:20 Discussion   (Imperial Hall I)
14:00
WG-D - John Byrd (ANL) (until 15:30) (Imperial Hall III)
14:00 Review of CW guns for XFELs - Feng Zhou (SLAC)   (Imperial Hall III)
14:30 LCLS-II Beam Containment System for Radiation Safety - Christine Clarke (SLAC)   (Imperial Hall III)
15:00 High Brightness Photo-Cathode Electron Beam of the APS Linac - Yine Sun (APS)   (Imperial Hall III)
15:30 --- Coffee Break ---
16:00
WG-B - Michael Borland (ANL) (until 18:00) (Imperial Hall I)
16:00 Survey and outlook for short-pulse schemes in storage rings - Andreas Jankowiak (HZB)   (Imperial Hall I)
16:30 An overview of the Steady State Microbunching (SSMB) R&D effort initiated at Tsinghua University - Chuanxiang Tang (TUB)   (Imperial Hall I)
17:00 Transparent Lattice Characterization with Gated Turn-by-Turn Data of Diagnostic Bunch-Train - Yongjun Li (BNL)   (Imperial Hall I)
17:20 Laser seeding of electron bunches for future ring-based light sources - Shaukat Khan (TU-Dortmond)   (Imperial Hall I)
17:40 Discussion   (Imperial Hall I)
16:00
WG-D - Joachim Pflueger (European XFEL) (until 18:00) (Imperial Hall III)
16:00 Construction and optimization of cryogenic undulators at SOLEIL - Mathieu Valleau (SOLEIL)   (Imperial Hall III)
16:30 Optimization of Superconducting Undulators - James Clarke (STFC, AsTEC)   (Imperial Hall III)
17:00 Partial coherence in undulator beamlines at ultra-low emittance storage rings - Manuel Sanchez del Rio (ESRF)   (Imperial Hall III)
17:30 Discussion   (Imperial Hall III)
19:00
Banquet (until 21:00) ()
Your browser is out of date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×